Hírek

Óriás ázsiai imádkozósáska egy példánya

Új fajjal gyarapodott a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság illetékességi területének faunája

2024. szeptember 26.

Az óriás ázsiai imádkozósáska (Hierodula teniudentata) 2019-ben jelent meg hazánkban, Szeged környékén észlelték először. Az eredetileg Délkelet-Ázsia forró égövi részein honos ízeltlábúnak az elmúlt 5 évben a Duna-Tisza-közén, Budapesten és Békés vármegyében történtek megfigyelései, 2023-ban már a Dunántúlon (Vértesszőlős belterületén) is megjelent.

Feketenyakú vöcskök úsznak a vízen

Csaknem két tucat feketenyakú vöcsök a Duna gemenci szakaszán

2024. szeptember 25.

A szeptember havi vízimadár-monitoring alkalmával a Természetvédelmi Őrszolgálat vízi területbejárást tartott a Duna Baja alatti szakaszán, az ADUVIZIG által üzembe tartott Kitűző IV. fedélzetén. A madárszámlálás alkalmával a Kádár-sziget déli részénél először három feketenyakú vöcsköt sikerült megfigyelni, majd egy folyamkilométerrel lejjebb újabb 18 példányt. A több mint 30 éve zajló dunai madármonitoringok során kevesebb mint 10 alkalommal került szem elé ez a madárfaj, akkor is csak néhány egyed.

Előadás egy konferenciateremben

WILDisland éves projekttalálkozó találkozó és fesztivál 2024

2024. szeptember 24.

A 15 WILDisland projektpartner 11 képviselője gyűlt össze szeptember 5. és 8. között a Duna-deltában, hogy áttekintsék eddigi tevékenységeik előrehaladását és bekapcsolódjanak a 2024-es Rowmania Fesztivál programjába. A találkozónak a Duna-delta Bioszféra Rezervátum igazgatósága (ARBDD) adott otthont a romániai Tulceában, ahol a WILDisland partnerek bemutatták a 2024-es év legfontosabb eredményeit, a 2025. évi terveiket, valamint a főbb természetvédelmi akcióik jelenlegi státuszát.  

keserűgyökér-nappalibagolylepke

Nyári sztyepprétek diszkrét védett faja a keserűgyökér-nappalibagolylepke

2024. augusztus 8.

A keserűgyökér-nappalibagolylepke (Schinia cardui) egy déli-kontinentális elterjedésű faunaelem. Ez a bagolylepke homoki gyepeken, száraz meleg domboldalakon él, ahol kevésbé ismert sztyepp karakter fajként van jelen. Megjelenése nem feltűnő, kis mérete és színezete miatt nehezen észrevehető.

Ékfarkú halfarkast a vízen úszik

Halfarkast láttak Gemencen!

2024. július 29.

Július 22-én a Természetvédelmi Őrszolgálat vízi területellenőrzést és biotikai adatgyűjtést végzett a Duna Baja alatti szakaszán és az ahhoz kapcsolódó vízrendszereken. Számos, a területre jellemző madárfaj mellett egy ékfarkú halfarkas (Stercorarius parasiticus) fiatal egyedét is sikerült megfigyelni, sőt kiváló képekkel dokumentálni. A madár a Gemenci terület déli részén, a Kádár-szigetnél került elő, a Duna főmedrében, az 1471 folyamkilométernél.

Ős-Dráva Látogatóközpont

IX. Bőköz Fesztivál – programok az Ős-Dráva Látogatóközpontban

2024. július 26.

A Bőköz Fesztivál vendégei számára kínál élménydús és tartalmas kikapcsolódási lehetőséget a szaporcai Ős-Dráva Látogatóközpont. Hatalmas zöldterületén pihentető környezetben lehet ücsörögni, piknikezni, a szabadidő tartalmas eltöltését tűzrakóhelyek, valamint kölcsönözhető sporteszközök és játékok segítik. A fesztivál idején a látogatóközpontban kerékpárkölcsönzésére is lehetőség nyílik! A látogatóközpontba a Bőköz Fesztivál idején (2024. augusztus 16-25. között) ingyenes a belépés!

Szoborpark

Újból várja a látogatókat a Nagyharsányi Szoborpark

2020. június 25.

Új, impozáns fogadóépületet, valamint panoráma sétányt adott át a Nagyharsányi Szoborparkban 2020. június 25-én Dr. Rácz András környezetügyért felelős államtitkár, Závoczky Szabolcs, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója és Dr. Hargitai János országgyűlési képviselő.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság logója

Bemutatóhelyeink újranyitása: Pintér-kert, Tettyei Mésztufa-barlang, Fehér Gólya Múzeum

2020. június 22.

Június 18-án adtunk hírt arról, hogy a veszélyhelyzet megszüntetésével a magyarországi nemzeti park igazgatóságok kiállításai, barlangjai, illetve zárt téri bemutatóhelyei is újra megnyithatnak. A létesítmények megnyitása fokozatosan történik, így a mai naptól a pécsi Pintér-kert Arborétum a hét minden napján nyitva tart, június 23-tól a Tettyei Mésztufa-barlang és a kölkedi Fehér Gólya Múzeum is várja a látogatókat.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság logója

Újra várják a látogatókat a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság ökoturisztikai létesítményei

2020. június 18.

2020. június 19-től kezdődően a nagyközönségnek ismét lehetősége nyílik arra, hogy nem csak a szabadban, hanem kiállítások, barlangok látogatása során is új élményeket és ismereteket szerezzen a természeti környezetről, hiszen a veszélyhelyzet megszüntetésével a magyarországi nemzeti park igazgatóságok kiállításai, barlangjai, illetve zárt téri bemutatóhelyei is újra megnyithatnak. Megnyíló létesítményeinkbe a hivatalos nyitvatartási rend és árlista szerint várjuk a látogatókat.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság logója

Elmaradnak a Barlangok Hónapjára meghirdetett programjaink

2020. március 13.

A Kormány az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében Magyarország egész területére veszélyhelyzetet hirdetett ki a 40/2020. (III. 11.) számú kormányrendeletben, melynek rendelkezései visszavonásig érvényesek. Ezzel összefüggésben az Agrárminisztérium az idegenforgalmi hasznosítású barlangok esetében a látogathatóság felfüggesztéséről hozott döntést. A döntés érinti a Barlangok Hónapja keretében meghirdetett programjainkat is, mivel jelenleg sem az Abaligeti-barlang, sem a Tettyei Mésztufa-barlang nem látogatható.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság logója

A barlangok helyett szabadtéri helyszínekre várják a nemzeti parkok a látogatókat

2020. március 13.

Az Agrárminisztérium által idén márciusban 7. éve meghirdetett „Barlangoljunk!” kampány célja hazánk különleges barlangjainak bemutatása, népszerűsítése. A hónap során az érintett nemzeti park igazgatóságok különleges barlangi programokkal és jelentős kedvezményekkel várták a látogatókat.

Béka a hálóban

Békamentés Sikondán

2020. március 6.

Baranya megyében az első szervezett mentés az 1990-es években Orfűn, a tó mellett történt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szervezésében. Ott, ez azóta is folyik, több helyen viszont később indult csak hasonló tevékenység. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság 2003 óta végzi Sikondán a mentést az egyesülettel karöltve.

Zselici égbolt a Tejúttal a megújult bárdudvarnoki közvilágítás felett

10 éves a Zselici Csillagoségbolt-park

2019. november 25.

2009. november 16-án nyerte el hivatalosan a nemzetközi csillagoségbolt-park címet a Zselici Tájvédelmi Körzet. Nagy eredmény volt, hogy Európában a skóciai Galloway Forest parkkal közösen elsőként érdemelte ki ezt a címet, s a világon is az első ötben szerepelt. A csillagoségbolt-park létrehozásában több szervezet működött együtt, a Magyar Csillagászati Egyesület, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága, az MEE Világítástechnikai Társaság és a Zselica Szövetség formális együttműködést is kötött, később a SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt is tettekkel támogatta a projektet. A természetes éjszaka védelme, a természeti értékek bemutatása mellett a projekt egyik fő célja volt, hogy felhívják a figyelmet a fényszennyezés jelenségére. Azóta még inkább beigazolódott, hogy a természetes sötét éjszakai környezet a természeti egyensúly, a biológiai sokféleség szempontjából ugyanolyan fontosságú, mint a tiszta levegő, a szennyezésmentes víz és talaj.

Rackák

Pihenőre tért a drávaszentesi állattartó telep

2019. november 13.

Megérkeztek téli szálláshelyükre a darányi Borókásban legelő rackajuhok, továbbá a drávaszentesi szürkemarhák is a karámban töltik már legtöbb idejüket.

Madárparadicsom

Madárparadicsom a Hónig-pusztai halastavaknál

2019. november 8.

Az október vége, november eleje a halastavak lehalászásának időszaka. A Bonyhád és Kakasd között található Hónig-pusztai halastavakon, az őszi lehalászást követően madarak ezrei jelennek meg, és a leeresztett tómederben a visszamaradt apró halakból táplálkoznak.

Homokpuszta

Hagyományőrző Homokpuszta

2019. június 11.

Homokpuszta egy, a Boronka-melléki Tájvédelmi Körzet majdnem eltűnt pusztái közül. Homok, ahogy a helyiek ma is hívják, az egyik legközelebbi puszta Nagybajomhoz, innen iskolába már oda jártak a gyerekek, de az óvoda épülete még ma is áll a poros elhagyatott utcában. A szomszédos soron viszont már csak egy lakott ház volt, amiben Edit néni élete végéig kitartott. Fia tartott utoljára birkát az erdősítésektől megmenekült utolsó legelőkön. Végül a termelőszövetkezet ezeket is felszántotta.

0

Királyharaszt a Barcsi Borókásban

2019. június 11.

A június 8-ai túrán egy érdekes növénnyel és annak élőhelyével ismerkedhettek meg az ide látogatók. A Magyarországon másutt nem élő királyharaszt először 1978-ban került elő a Darány határában lévő láptó szélében, mely terület a Duna-Dráva Nemzeti Park fokozottan védett része.

Gyurgyalag

Visszatértek a partfalak lakói

2019. június 11.

Az elmúlt hetekben folyamatosan érkeztek vissza telepesen költő madaraink, a homokbányák, szakadó partok és löszfalak lakói, a partifecskék és a fokozottan védett gyurgyalagok. Az afrikai telelőhelyekről a parti fecskék április közepén, a gyurgyalagok május elején-közepén érkeznek vissza és keresik fel sokszor évtizedek óta használt költőhelyeiket. Madaraink üregeiket maguk vájják, de a gyurgyalagok szívesen elfoglalják a korábbi években készült lyukakat is. Egy-egy telepen akár több száz madárpár költhet, sokszor a két faj együtt is.