Hírek

Szürke légykapó a talajon

Szürke légykapó

2023. szeptember 14.

Beszédes a neve ennek a nem feltűnő madárnak, hiszen alapszíne szürkés, ami tökéletes álca az erdőben. A szürke légykapó erdeink elterjedt, ám nem túl gyakori fészkelő madara. Tölgyesekben, elegyes erdőkben, de házak körül, kertekben és parkokban is meg lehet figyelni. Elsősorban repülő rovarokat zsákmányol.

Batlák a tómederben

Új költőfaj a Duna-Dráva Nemzeti Park illetékességi területén

2023. szeptember 13.

Az Igazgatóság Dunai Tájegységében található Riha-tó nádasában több mint négy évtizede igen jelentős vegyes gémtelep ismert. Az elmúlt 15 évben pontos felmérések voltak arra vonatkozóan, hogy milyen fajból, mennyi madár kezdi meg a költést és azoknak milyen eredményei lettek. Nem volt ez másként az idei évben sem, a természetvédelmi őrszolgálat szakemberei több alkalommal is végeztek megfigyeléseket, számolásokat a területen, lehetőség szerint a madarak minél kisebb zavarását előidézve.

Virágzó kornistárnics

Láprétek őszi szépsége: a kornistárnics

2023. szeptember 12.

Láprétek, hegyi rétek, szőrfű gyepek, mocsárrétek ritka őszi váraga a kornistárnics (Gentiana pneumonanthe). A virág 20–60 cm magas, egyszerű vagy elágazó szárú évelő növény. Hosszú életű, sok éven át virágzik, virágzata kevés virágú, az összenőtt sziromlevelek 4-5 cm nagyok, feltűnő kék színűek. Magszórása augusztus végére, szeptemberre esik, a magok a tavaszi fagyok után csiráznak.

Schlitt Bence

Schlitt Bence a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság ifjú kócsagőre

2023. augusztus 31.

Igazgatóságunkat Schlitt Bence ifjú kócsagőr és mentora, Pintér András természetvédelmi őr fogják képviselni a program országos döntővel egybekötött háromnapos záróeseményén, szeptember 20-22. között az idén 50 éves Hortobágyi Nemzeti Parkban.

A gyepek titkai IV. fotópályázat

A gyepek titkai IV. fotópályázat - meghosszabbított beadási határidő!

2023. augusztus 28.

A Grassland-HU LIFE integrált projekttel kapcsolatban a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. és projektpartnerei negyedik alkalommal hirdetik meg a gyepes élőhelyek értékeinek, jellemző növény- és állatfajainak bemutatását, népszerűsítését célzó fotópályázatukat. A pályázat kiemelt célja, hogy felhívja a figyelmet a gyepek és élőviláguk védelmére, megőrzésük fontosságára.

Tűzgyújtási tilalom

Országos tűzgyújtási tilalom

2023. augusztus 25.

A kánikulai időjárás miatt kiszáradt a holt biomassza az erdőkben és az erdőkkel szomszédos területeken egyaránt. Az extrém száraz biomassza miatt gyors tűzterjedés alakul ki kisebb szél vagy lejtőhatás esetén is. Megnő a keletkező tüzek intenzitása, a felszíni tüzek 15-30 méteres lángmagasságú koronatűzzé fejlődhetnek. Nő a tüzek ugrótűz potenciálja, ami tovább gyorsíthatja a tűzterjedést. Az esetleges lokális kis mennyiségű csapadék sajnos nem jelent változást a tűzkockázatban, erdőnél le sem ér a felszínre, nyílt területen a szél és napsütés órák alatt felszárítja.

Leánykökörcsin

„A gyepek titkai” fotópályázat legjobb képei Szaporcán

2020. november 1.

A mérsékelt övi gyepek a leginkább veszélyeztetett, de a legkevésbé védett élőhelytípusok a világon. Kevesen tudják, hogy fajgazdagságuk, biológiai sokféleségük a trópusi esőerdőkével vetekszik. Hazánk első természetvédelmi LIFE integrált projektje, a GRASSLAND-HU azt a célt tűzte ki, hogy a gyepes élőhelyek és az ezekhez kötődő fajok természetvédelmi helyzetét javítsa, és hosszú távon megőrizze.

Téli szálláshelyükön a rackák

Téli szálláshelyükön a rackák

2020. október 27.

Idén is visszatértek a drávaszentesi állattartó telepre a rackajuhok. Tavasztól őszig a Barcsi borókásban legeltek, visszaszorítva a nemkívánatos növényfajokat a területen. A tavaszi kihajtáshoz hasonlóan visszafelé is lábon tették meg a közel 18 km-es utat, melynek végén a megszokott téli szálláshelyük várta őket.

Védjegy

Felhívás Duna-Dráva Nemzeti Parki Termék védjegy kérelmezésére

2020. október 22.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság védjegyet kíván adományozni azoknak a jellegzetes helyi, kereskedelmi forgalomba hozható élelmiszereknek és kézműves termékeknek, melyek többnyire természetes alapanyagokból készülnek és igazoltan a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság működési területéről, természetvédelmi oltalom alatt álló területről (nemzeti park, tájvédelmi körzet, természetvédelmi terület, Natura 2000 terület vagy ezen külterületekhez tartozó települések) származnak.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság logója

Bemutatóhelyeink újranyitása: Pintér-kert, Tettyei Mésztufa-barlang, Fehér Gólya Múzeum

2020. június 22.

Június 18-án adtunk hírt arról, hogy a veszélyhelyzet megszüntetésével a magyarországi nemzeti park igazgatóságok kiállításai, barlangjai, illetve zárt téri bemutatóhelyei is újra megnyithatnak. A létesítmények megnyitása fokozatosan történik, így a mai naptól a pécsi Pintér-kert Arborétum a hét minden napján nyitva tart, június 23-tól a Tettyei Mésztufa-barlang és a kölkedi Fehér Gólya Múzeum is várja a látogatókat.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság logója

Újra várják a látogatókat a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság ökoturisztikai létesítményei

2020. június 18.

2020. június 19-től kezdődően a nagyközönségnek ismét lehetősége nyílik arra, hogy nem csak a szabadban, hanem kiállítások, barlangok látogatása során is új élményeket és ismereteket szerezzen a természeti környezetről, hiszen a veszélyhelyzet megszüntetésével a magyarországi nemzeti park igazgatóságok kiállításai, barlangjai, illetve zárt téri bemutatóhelyei is újra megnyithatnak. Megnyíló létesítményeinkbe a hivatalos nyitvatartási rend és árlista szerint várjuk a látogatókat.

Vadmacska

A mecseki vadmacskák nyomában

2020. június 15.

A vadmacska az egyik legtitokzatosabb életmódú emlős hazánkban. Félénk természete, rejtőzködő életmódja miatt ritkán kerül szem elé. A természetvédelmi terepmunka során sok-sok év alatt is csak egy gyors villanás, amit láthatunk belőle. Esetleg a szaporodási időszakban kóborló kandúrok közül egy-egy szerencsétlenül járt, elütött példány kerül kézre.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság logója

Elmaradnak a Barlangok Hónapjára meghirdetett programjaink

2020. március 13.

A Kormány az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében Magyarország egész területére veszélyhelyzetet hirdetett ki a 40/2020. (III. 11.) számú kormányrendeletben, melynek rendelkezései visszavonásig érvényesek. Ezzel összefüggésben az Agrárminisztérium az idegenforgalmi hasznosítású barlangok esetében a látogathatóság felfüggesztéséről hozott döntést. A döntés érinti a Barlangok Hónapja keretében meghirdetett programjainkat is, mivel jelenleg sem az Abaligeti-barlang, sem a Tettyei Mésztufa-barlang nem látogatható.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság logója

A barlangok helyett szabadtéri helyszínekre várják a nemzeti parkok a látogatókat

2020. március 13.

Az Agrárminisztérium által idén márciusban 7. éve meghirdetett „Barlangoljunk!” kampány célja hazánk különleges barlangjainak bemutatása, népszerűsítése. A hónap során az érintett nemzeti park igazgatóságok különleges barlangi programokkal és jelentős kedvezményekkel várták a látogatókat.

Béka a hálóban

Békamentés Sikondán

2020. március 6.

Baranya megyében az első szervezett mentés az 1990-es években Orfűn, a tó mellett történt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szervezésében. Ott, ez azóta is folyik, több helyen viszont később indult csak hasonló tevékenység. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság 2003 óta végzi Sikondán a mentést az egyesülettel karöltve.

Zselici égbolt a Tejúttal a megújult bárdudvarnoki közvilágítás felett

10 éves a Zselici Csillagoségbolt-park

2019. november 25.

2009. november 16-án nyerte el hivatalosan a nemzetközi csillagoségbolt-park címet a Zselici Tájvédelmi Körzet. Nagy eredmény volt, hogy Európában a skóciai Galloway Forest parkkal közösen elsőként érdemelte ki ezt a címet, s a világon is az első ötben szerepelt. A csillagoségbolt-park létrehozásában több szervezet működött együtt, a Magyar Csillagászati Egyesület, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága, az MEE Világítástechnikai Társaság és a Zselica Szövetség formális együttműködést is kötött, később a SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt is tettekkel támogatta a projektet. A természetes éjszaka védelme, a természeti értékek bemutatása mellett a projekt egyik fő célja volt, hogy felhívják a figyelmet a fényszennyezés jelenségére. Azóta még inkább beigazolódott, hogy a természetes sötét éjszakai környezet a természeti egyensúly, a biológiai sokféleség szempontjából ugyanolyan fontosságú, mint a tiszta levegő, a szennyezésmentes víz és talaj.

Rackák

Pihenőre tért a drávaszentesi állattartó telep

2019. november 13.

Megérkeztek téli szálláshelyükre a darányi Borókásban legelő rackajuhok, továbbá a drávaszentesi szürkemarhák is a karámban töltik már legtöbb idejüket.

Madárparadicsom

Madárparadicsom a Hónig-pusztai halastavaknál

2019. november 8.

Az október vége, november eleje a halastavak lehalászásának időszaka. A Bonyhád és Kakasd között található Hónig-pusztai halastavakon, az őszi lehalászást követően madarak ezrei jelennek meg, és a leeresztett tómederben a visszamaradt apró halakból táplálkoznak.

Homokpuszta

Hagyományőrző Homokpuszta

2019. június 11.

Homokpuszta egy, a Boronka-melléki Tájvédelmi Körzet majdnem eltűnt pusztái közül. Homok, ahogy a helyiek ma is hívják, az egyik legközelebbi puszta Nagybajomhoz, innen iskolába már oda jártak a gyerekek, de az óvoda épülete még ma is áll a poros elhagyatott utcában. A szomszédos soron viszont már csak egy lakott ház volt, amiben Edit néni élete végéig kitartott. Fia tartott utoljára birkát az erdősítésektől megmenekült utolsó legelőkön. Végül a termelőszövetkezet ezeket is felszántotta.

0

Királyharaszt a Barcsi Borókásban

2019. június 11.

A június 8-ai túrán egy érdekes növénnyel és annak élőhelyével ismerkedhettek meg az ide látogatók. A Magyarországon másutt nem élő királyharaszt először 1978-ban került elő a Darány határában lévő láptó szélében, mely terület a Duna-Dráva Nemzeti Park fokozottan védett része.

Gyurgyalag

Visszatértek a partfalak lakói

2019. június 11.

Az elmúlt hetekben folyamatosan érkeztek vissza telepesen költő madaraink, a homokbányák, szakadó partok és löszfalak lakói, a partifecskék és a fokozottan védett gyurgyalagok. Az afrikai telelőhelyekről a parti fecskék április közepén, a gyurgyalagok május elején-közepén érkeznek vissza és keresik fel sokszor évtizedek óta használt költőhelyeiket. Madaraink üregeiket maguk vájják, de a gyurgyalagok szívesen elfoglalják a korábbi években készült lyukakat is. Egy-egy telepen akár több száz madárpár költhet, sokszor a két faj együtt is.