Közel 20 év után idén nyáron újra a szobrászoké lesz a Nagyharsányi Szoborpark!
2025. április 30.
A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság által meghirdetett szoborpályázatra beérkezett pályaműveket bemutató kiállítás nyílik 2025 május 6-án 13.00 órakor a PTE Művészeti Kar kiállítótermében (Zsolnay Kulturális Negyed, E02 épület, I. emelet).

A megnyitó során kerül sor a pályázat eredményhirdetésére, kiderül, hogy ki az a három pályázó, akik lehetőséget kapnak arra, hogy szoborterveiket a nyár folyamán a Nagyharsányi Szoborpark területén megvalósítsák
A kiállítást Dr. habil. Lengyel Péter szobrászművész, a PTE Művészeti Karának dékánja nyitja meg.
A Villányi Nemzetközi Szobrász Szimpózium fontos kiindulási pontja volt a magyar művésztelepi mozgalom és a hazai szobrászat 1960-as évek végi fellendülésének. Létrehozását fiatal, helyi művészek kezdeményezték 1967-ben. 1970-től már nemzetközi szimpóziumként folytatta tevékenységét. Ez volt az első nemzetközi művésztelep Magyarországon a II. világháború után, egyúttal a legelső művészettörténeti jelentőségű hazai kollektív szobrászati alkotóhely, ahol a magyar szobrászok tematikai és stiláris kötöttségek nélkül (!) dolgozhattak együtt külföldi kollégáikkal. Az alapítástól a művésztelep megszűnéséig (2009) közel kétszáz művész dolgozott itt. Mind a hazai, mind a külföldi résztvevők a szobrászat megújításának szentelték alkotó energiáikat. A Villányi Nemzetközi Szobrász Szimpózium 1972-től a monumentális kőszobrászat kelet-európai kísérleti műhelye, később Kelet és Nyugat szobrászainak szakmai fejlődését és önképzését biztosító találkozóhelye lett. Ugyancsak a szimpózium adta a hátteret a pécsi egyetemi szobrászképzésnek, mely az 1990-es évek elején, a Képzőművészeti Mesteriskola megalapításával indult.
A Szoborpark az évtizedek során a térség kiemelt turisztikai attrakciójává is vált. Az idelátogatók számára a művészet és a természet, a szobor és a táj, a kő és szülőhelye (kőbánya) együttes látványával teremt páratlan összhangot. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság elkötelezett abban a tekintetben, hogy ezt az összhangot megőrizze és a jelen értékeinek hozzáadásával átörökítse.
A mohácsi csata 500 éves évfordulójáról történő méltó megemlékezéshez és az ahhoz kapcsolódó fejlesztési programok előkészítéséhez szükséges intézkedésekről rendelkező 1159/2023. (IV. 27.) Korm. határozat 15. b) és c) pontjában foglaltak szerint, a Kormány a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság által gondozott és működtetett szoborpark felújítása céljára pénzügyi forrást biztosított. Ennek köszönhetően 2025-ben megújulnak az egykori Villányi Nemzetközi Szobrász Szimpózium szabadtéren elhelyezett alkotásai, és lehetőség nyílik arra is, hogy a szoborpark új művekkel gyarapodjon! A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság pályázatot írt ki három új műalkotás létrehozására. A pályázati kiírás a művésztelepi tradíciókhoz igazodva a következő főbb kikötéseket fogalmazta meg:
- A pályázaton részt vehet minden olyan hivatásos alkotó, aki a szobrászatban releváns szakmai tudással és művészeti teljesítménnyel rendelkezik
- A beérkező pályázatok közül egy szakmai zsűri választja ki a maximum 10 díjazott, és a 3 megvalósítható művet
- Az Igazgatóság a művek megvalósításához minden technikai feltételt biztosít
A pályázati kiírásra 22 pályázat érkezett, az alábbiak szerint:
- Andrásfalvy Bertalan: A prédikátor
- Balanyi Zoltán: Napkapu
- Beretvás Csanád: Áramlás (Belső energiák)
- Burián Norbert: Kapaszkodó
- Diénes Attila: Az örök szeretet szobra
- Fleisz Tamás: Sikló Vénusz
- Hegedüs Éva: Nyugvópont
- Horváth Gergely: Guba
- Kiss Dániel: Genezis
- Kövér György: Remény
- Kuti László: Enigma II. - Újrakezdés
- Lieb Roland: Motolla
- Márffy Sebestyén: LG oled
- Miklya Gábor: SHIFT/Elmozdulás
- Nyári Zsolt: Anima
- Parlag István: Csomópont
- Ruppert János: Tektonikus elmozdulás
- Salamon István: A felfúvódó Nap benyeli a Földet
- Sárkány Balázs: Hosszúhajú állat IV - A jólfésült
- Sörös Rita: Rész-egész / Együtt
- Székó Gábor: Cím nélkül
- Szalay Péter: Planetáris folklór
A pályaművek mindegyike bemutatásra kerül a kiállításon, és a megnyitó során derül majd ki, hogy kik azok a művészek, akiket a szakmai zsűri díjazásra kiválasztott, és ki az a három művész, aki megkapja a benyújtott szoborterv megvalósítási lehetőségét 2025 nyarán megrendezésre kerülő szobrász-restaurátor szimpozion keretein belül.